Na stránke sa pracuje. Ospavedlňujeme sa za prípadné nepresnosti. Nurmea je aj na Wolte. Objednať si môžete denne od 08:00 - 21:00 h

Asi sme spadli z banánovníka!

17 úžasných vecí, ktoré sa stanú s vaším telom, keď jete banány

 

Čo ak by sme vám povedali, že existuje prevratný nový nástroj, ktorý vám pomôže schudnúť, znížiť pocit nafúknutia, bojovať proti rakovine a nabudí vašu energiu, a to všetko len za zhruba 19 centov za kus? A ako bonus: každý z nich má vlastný obal, takže ho len vezmete do ruky a môžete ísť! Zrejme si poviete, že sme spadli z banánovníka. A máte pravdu.

 

Skromné ovocie – z botanického hľadiska dokonca bobuľa! – je zrejme najmenej výraznou potravinou v supermarkete. Superpotravina, ktorá sa spája skôr s deťmi, opicami a groteskou než s vyrysovanými tehličkami na bruchu. Jeho schopnosti však obstáli testom a aby sme zistili, ako to s banánmi v skutočnosti je, obrátili sme sa na náš tím odborníkov na výživu, aby sme presne určili, čo už jeden banán dokáže urobiť s vašim telom. (Pro tip: Čím je banán zrelší, tým viac živín obsahuje!)

 

Tu sú tie najlepšie a zďaleka nie „bananálne“ výhody banánov pre zdravie.

 

 1. Banány pomáhajú budovať čistú svalovú hmotu

 

Ak máte po tréningu pocit, že vaše svaly sú rozboľavené, alebo, že nerastú dosť rýchlo, možno vaša strava neobsahuje dostatok horčíka. Ako dobrý zdroj horčíka môžu banány pomôcť so svalovými sťahmi a uvoľnením, ako aj syntézou bielkovín, ktorá naopak zvyšuje obsah čistej svalovej hmoty. Bonus: príjem horčíka pomáha nabudiť lipolýzu, čo je proces, pri ktorom vaše telo uvoľňuje tuk z nahromadených zásob. Zaujímavým spôsobom, ako môžete získať svoju dávku horčíka je banánový čaj. Priveďte vodu k varu, odrežte oba konce banánu (stále v šupke) a varte 7-10 minút. Preceďte a vypite pred spaním.

 

 1. Banány pomáhajú vašim svalom rýchlejšie sa zotaviť

 

Všetci vieme, že banány sú hlavným zdrojom draslíka. Keďže je to elektrolyt, draslík pomáha vašim svalom zotaviť sa po tréningu, posilňuje ich formovanie a umožňuje vám dlhšie trénovať.

 

 1. Banány prispievajú k dobrej nálade

 

Banány nielenže vyzerajú ako úsmev, ale ho aj podporujú, pretože obsahujú 6 % vašej dennej dávky vitamínu B9 (tiež známy ako folát) – to je živina, ktorá môže bojovať s depresiou tým, že podľa NIH posilní (pozn. prekladateľa: enzymatický) substrát, ktorý má antidepresívne vlastnosti. Inak povedané, pomáha serotonínu, ktorý nám navodzuje dobrú náladu, dostať sa do mozgu rýchlejšie. Štúdia v časopise Indian Journal of Psychiatry zistila, že pacienti s depresiou majú úroveň folátu v krvi priemerne o 25 % nižšiu, než zdraví jedinci. Niektorí lekári odporúčajú pri užívaní antidepresív zvýšiť príjem folátu, aby ste posilnili účinky liekov.

 

 1. Môžu zmierniť pocit úzkosti a stres

 

Okrem nálady zlepšujúceho vitamínu B9 obsahujú banány aj tryptofán, ktorý je „prekurzorom serotonínu,“ hovorí Cassie Bjorková, RD, LD z Healthy Simple Life, „a serotonín môže byť najdôležitejšou chemickou látkou v mozgu, pretože ide o prírodné antidepresívum a môže zmierniť úzkosť a nespavosť, ako aj iné problémy ako sú únava, podráždenosť, nervozita, hnev a agresivita. Banány tiež obsahujú noradrenalín, ktorý reguluje našu odpoveď ,útok alebo útek‘ a pomáha tým zvládať stres. Sú optimálnym, prírodným a skutočnou potravinou, ktorá povzbudzuje dobrú náladu a pomáha predchádzať depresii.“ pokračuje, „Ešte šťastie, že na ne nepotrebujeme predpis!“ (Skúste si jeden rozmixovať do detoxikačného nápoja a vypite, aby ste sa cítili pokojnejšie.)

 

 1. Banán pred spaním vám pomôže k lepšiemu spánku

 

K tomu taktiež prispieval tryptofán, povedala Bjorková. „Je prekurzorom melatonínu, ktorý podporuje uvoľnenie a pomáha regulovať spánok.“ Dajte si jeden pred spaním.

 

 1. Banány môžu pomôcť regulovať krvný tlak

 

Podľa FDA sa „kombinácia nízkeho obsahu sodíka a naopak vysokého obsahu draslíka spája s najnižšími hodnotami krvného tlaku a najnižším počtom mŕtvic u jedincov a populácie.“ A hádajte čo? Banány majú vysoký obsah draslíka a nízky obsah sodíka a FDA toto ovocie oficiálne potvrdila jeho schopnosť znížiť krvný tlak a chrániť pred infarktom a mŕtvicou.

 

 1. Banány vám môžu pomôcť s nadúvaním

 

S nafúknutým bruchom aj tie najvyrysovanejšie tehličky vyzerajú, akoby ich majiteľ práve vypil šesť fliaš piva. Bojujte banánmi proti zadržiavaniu plynov a vody. Jedna nedávna štúdia zistila, že ženám, ktoré dvakrát denne jedli banán ako desiatu či olovrant pred jedlom po dobu 60 dní sa podarilo zmierniť nafúknuté brucho o 50 %! Prečo? Ovocie prospieva baktérii, ktorá v žalúdku bojuje proti nadúvaniu, a tiež je to dobre známy zdroj draslíka, ktorý môže napomôcť zníženiu obsahu nadbytočnej tekutiny.

 

 1. Budete sa cítiť sýti

 

Pred dozretím sú banány bohaté na rezistentný škrob, ktorý, ako už názov napovedá, doslova odoláva procesu trávenia. Tým kŕmi prospešné črevné baktérie, čím potláča chuť do jedla a vedie k efektívnejšiemu spaľovaniu tukov. Jedna štúdia dokonca zistila, že ak zameníme iba 5 % dennej dávky sacharidov za rezistentný škrob, môžeme zvýšiť spaľovanie tukov po jedle až o 30 %! Keďže sú nezrelé banány trochu horké, odporúčame ich pridať do smoothie na chudnutie spolu s iným ovocím a zeleninou, aby sme pachuť zamaskovali.

 

 1. Banány môžu znížiť hladinu zlého cholesterolu

 

Ak ste nedávno jedli rýchle občerstvenie, zrejme ste skonzumovali trans-mastné kyseliny – typ tukov, ktoré zvyšujú vašu hladinu LDL („zlého“) cholesterolu. Kým sa natiahnete pre lieky, siahnite po banánoch. Obsahujú fytosteroly – zlúčeniny, ktoré podľa štúdie v časopise The Journal of Nutrition majú schopnosť znižovať hladinu LDL cholesterolu. Okrem toho, „Banány obsahujú vitamín B6, ktorý je dôležitý takmer pre všetko – zdravé srdce, zdravú imunitu, zdravé trávenie a fungovanie nervového systému.“ hovorí Bjorková.

 

 1. Podporíte nimi zdravé trávenie

 

Stáva sa vám často, že sa po jedle necítite dobre? Alebo sa tvárite, že nič, vy muzikant? Banány môžu napomôcť zlému tráveniu. Sú skvelým zdrojom prebiotík, nestráviteľných sacharidov, ktoré sú potravou pre dobré črevné baktérie (probiotiká) a zlepšujú trávenie, pretože obsahujú (skúste to povedať nahlas) fruktooligosacharidy – zlúčeninu molekúl fruktózy, ktorá vedie k zdravšiemu tráviacemu traktu.

 

 1. Ovocie môže podporiť rovnomerný pohyb čriev

 

Ak máte deti, zrejme tento trik už poznáte: vysoký obsah vlákniny v banánoch môže pomôcť regulovať pohyb čriev. S obsahom 3 gramov nerozpustnej vlákniny vám pomôžu zbaviť sa odpadu tým, že zmäkčia stolicu. Bonusom je, že tiež pomôžu v opačných prípadoch. „Banány sú pre kohokoľvek s hnačkou kľúčové, a tiež obsahujú prebiotiká, ktoré sú v podstate ‚jedlom‘ pre zdravé mikróby (probiotiká), ktoré žijú v našich črevách.“ povedala Isabel Smithová, MS RD CDN, zakladateľka Isabel Smith Nutrition. Ak trpíte akýmikoľvek problémami s črevami, môžete trpieť syndrómom dráždivého čreva.

 

 1. Banány podporujú zdravie kostí

 

 Hoci banány neobsahujú veľké množstvo vápnika – menej než 1 % vašej dennej dávky – môžu prispieť k zvýšeniu príjmu vápnika pomocou prebiotík fruktooligosacharidov. Keďže fruktooligosacharidy v črevách fermentujú, podporujú podľa štúdie v časopise The American Journal of Clinical Nutrition schopnosť tela vstrebať vápnik.

 

 1. Cukor v banánoch je dobrým zdrojom energie

 

Maratónci majú dôvod na to, aby si pred (a počas aj potom) behom dali banán: banány sú bohaté na glukózu, najľahšie stráviteľný zdroj cukru, ktorý vám na beh, posilňovanie či hodinu Soul Cycle poskytne optimálne množstvo energie. Banán po tréningu pomáha rýchlo doplniť zásoby energie, ktoré sa vyčerpali počas namáhavého cvičenia.

 

 1. Banány môžu pomôcť odohnať choroby

 

Hoci banány neobsahujú vitamín A, stále môžu pomôcť zmierniť nedostatok vitamínu A. Ako? Sú bohaté na 3 rôzne druhy karotenoidov (provitamín A karotenoidy, betakarotén a alfa-karotén), ktoré telo premieňa na vitamín A. Super, však? A podľa článku v časopise Food and Nutrition Bulletin potraviny, ktoré sú bohaté na karotenoidy dokázateľne chránia pred chronickými ochoreniami, vrátane niektorých druhov rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky.

 

 1. Banány prispievajú k zdravým očiam a zraku

 

Banány obsahujú vitamín A (1 % dennej dávky) a C (17 % dennej dávky), pričom „oba sú antioxidantmi a živinami, ktoré podporujú zdravie očí a pokožky,“ povedala Smithová. „Tiež obsahujú betakarotén – antioxidant, ktorý pomáha chrániť bunky a opravovať poškodenie na bunkovej úrovni. Banány tiež obsahujú iné živiny, ako napríklad vitamín E (120 mikrogramov v malom banáne) a luteín (26 mikrogramov v stredne veľkom banáne), ktoré obe prispievajú k zdravému zraku. Luteín je živina, ktorá môže znížiť riziko makulárnej degenerácie.“

 

 1. Banány vám môžu pomôcť pri spaľovaní tuku

 

Banány obsahujú 12 mg cholínu (3 % dennej dávky), čo je vitamín B, ktorý ničí tuk a pôsobí priamo na gény, ktoré spôsobujú ukladanie tuku v oblasti brucha. (Jedným z dôvodov, prečo majú silní pijani nafúknuté brucho, je to, že alkohol spotrebúva cholín, čo spôsobuje priberanie na váhe v oblasti pečene.) Nájdete ho v chudom mäse, morských plodoch a listovej zelenine.

 

 1. Pektín obsiahnutý v banánoch pomáha detoxikovať vaše telo

 

Bohaté na pektín sú banány prírodným detoxom. Táto želatínová vláknina sa prilepí na toxické zlúčeniny v krvi a vyplaví sa s nimi z tela prostredníctvom moču. Podľa štúdie v časopise Forsch Komplementärmed bolo preukázané, že citrusový pektín zvyšuje vylučovanie ortuti močom o 150 % do 24 hodín od užitia. Ako bonus k rýchlemu chudnutiu výskum dokázal, že pektín dokáže obmedziť množstvo tuku, ktoré vaše bunky dokážu vstrebať! Pektín vám tiež môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Ak chcete žať výhody, vyberajte si zrelé banány namiesto zelených banánov, pretože podľa štúdie v časopise Food Chemistry sa žltnutím banánov zvyšuje podiel vo vode rozpustného pektínu.

Bjorková ponúka tip na to, ako sa uistiť, že hladina cukru v krvi ostane v norme aj keď jeme ovocie bohaté na cukry, ako sú banány: „Odporúčam spolu s banánmi konzumovať bielkoviny a zdravé tuky, aby ste spomalili vstrebávanie cukru z banánov do krvi. To je najefektívnejší spôsob, ako udržať stabilnú hladinu cukru v krvi, čo znamená konštantnú úroveň energie a úbytok váhy (keďže stabilná hladina cukru v krvi umožňuje, aby pankreas vylučoval glukagón – hormón na spaľovanie tuku!).“

 

(Zdroj: https://www.eatthis.com/benefits-of-bananas/ článok pre Nurmea pripravila Tímea V. z https://www.prekladybezhranic.sk/)