Nurmea je aj na Wolte. Objednať si môžete denne od 08:00 - 21:00 h

Viac než 2 alebo 3 #HIIT týždenne môže zastaviť váš progres, tvrdí osobný #tréner pre top štúdio

Viac než 2 alebo 3 #HIIT týždenne môže zastaviť váš progres, tvrdí osobný #tréner pre top štúdio

  • Vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) je populárne #cvičenie pre fitnes a stratu #hmotnosti.
  • Ale príliš častý HIIT môže podľa osobného trénera viesť k zraneniu, vyhoreniu a zastaveniu progresu.
  • 2-3 dni HIIT týždenne je spolu s dvíhaním závaží a dostatkom odpočinku akurát, tvrdí tréner.

Priveľa HIIT tréningov týždenne môže podľa osobného trénera v celonárodnom fitnes štúdiu spomaliť váš fitnes progres a viesť k zraneniu a vyhoreniu.

Vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) je populárnym štýlom cvičenia, ktorý zahŕňa intervaly cvičenia s maximálnym úsilím s krátkymi, obmedzenými intervalmi oddychu za účelom zrýchlenia srdcového rytmu, spálenia kalórií a nabudenia vašej výdrže.

Ale mnoho ľudí má problém splniť svoje #fitnes ciele kvôli pričastým HIIT, tvrdí Amanda Butlerová, osobná trénerka so siedmimi rokmi skúseností. Butlerová pracuje pre známy reťazec posilňovní slávny vďaka svojim HIIT kurzom, ale hovorí, že kvôli PR nemôže uviesť konkrétny názov.

Uverejnila populárne video na #TikToku, v ktorom hovorí o tom, že mnohí z jej klientov chodia na päť alebo viac HIIT kurzov týždenne a končia unavení, vyhorení alebo zranení namiesto toho, aby dosiahli požadovaný #výsledok.

Vysvetľuje, že problémom nie je samotný HIIT a môže byť užitočným nástrojom, ale ak ho vykonávame príliš často, má nepriaznivý vplyv na budovanie sily a svalov alebo spaľovanie tuku.

„Niektorí klienti dnes vyzerajú rovnako ako pred rokom. Nie sú schopní nabrať svaly alebo schudnúť pretože nemajú postupnú záťaž a svoje telá spaľujú do tla“ hovorí Butlerová, „Chcem sa uistiť, že tréningy sú pre nich, a nie proti nim.“

Neustála únava a bolesť sú varovným signálom, že cvičíte #priveľa

Pre niektorých fitnes nadšencov sa môže cvičenie zmeniť na niečo, čo sa podobá závislosti, ženú sa za návalom endorfínov pri vysokom srdcovom rytme, čo sa niekedy volá „bežecký rauš“. Chemické látky, vďaka ktorým sa cítime dobre, a ktoré sa uvoľňujú pri cvičení nie sú nevyhnutne zlé a môžu zlepšiť náš výkon a motivovať nás, aby sme si udržali stálu tréningovú rutinu.

Ak však neviete #spomaliť alebo prestať dokonca ani vtedy, keď sa zraníte, môže byť čas na to, aby ste prehodnotili svoje tréningy.

„Postoj‚ čím viac, tým lepšie‘ je hlboko zakorenený, potiť sa na litre a cítiť bolesť domnelo znamená dobrý tréning a je veľmi ťažké zmeniť tento štýl myslenia,“ hovorí Butlerová.

Povedala, že sama trpela nadmerným cvičením, vrátane vyhorenia, únavy a hormonálnych výkyvov a nedávno jej diagnostikovali autoimunitnú poruchu s názvom Hashimotova choroba.

„Na vlastnej koži som zažila škodu, ktorú to môže spôsobiť a nechcem, aby si tým ľudia prechádzali,“ povedala.

Dá sa to prehnať s akýmkoľvek cvičením, ale nadmerné a vyčerpávajúce HIIT kurzy môžu byť pre telo obzvlášť veľkou záťažou. Štúdia tvrdí, že časom vám rozhodia #metabolizmus a hladinu cukru v krvi.

Varovné signály toho, že cvičíme priveľa zahŕňajú nedostatok progresu, neustálu únavu, pretrvávajúcu #bolesť a zranenia. Podľa Butlerovej by ste nemali svoj tréning začínať vyčerpaní alebo snažiť sa bolesť #prekonať.

Pre najlepšie výsledky skombinujte #HIIT so #silovým #tréningom a vhodnou #regeneráciou

Kým niektoré HIIT majú benefity akými sú naštartovanie vášho metabolizmu a nabudenie psychického zdravia, nie sú najlepšou voľbou úplne pre všetkých a menej je niekedy viac. Butlerová hovorí, že dva tréningy týždenne sú viac než dosť, maximálne tri, ak máte skúsenosti s cvičením.

„Každé telo je iné. Počúvajte svoje telo. Ak sa cítite dobre, s každým krokom sa cítite plní energie a sily, potom by ste mali robiť to, čo pre vás funguje,“ hovorí Butlerová.

Na budovanie svalovej hmoty by ste sa mali zamerať na zdvíhanie ťažkých závaží a techniku zvanú postupná záťaž, kedy časom postupne zvyšujete váhu, aby ste boli silnejší, hovorí Butlerová. Dôkazy naznačujú, že už len dva dni zdvíhania závaží týždenne vám môžu napomôcť zvýšiť silu a nabrať svaly.

Ak chcete schudnúť, kľúčom je stále odporový tréning, ale možno budete chcieť na konci tréningu pridať aj trochu HIIT alebo kardio, alebo stráviť menej času odpočinkom medzi jednotlivými setmi, aby ste svoj srdcový rytmus udržali vysoko, hovorí.

 

Zdroj: https://www.insider.com/too-many-hiit-classes-can-stall-gains-according-personal-trainer-2022-7 pre Nurmea preložila Timea z prekladybezhranic.sk