Na stránke sa pracuje. Ospavedlňujeme sa za prípadné nepresnosti. Nurmea je aj na Wolte. Objednať si môžete denne od 08:00 - 21:00 h

6 najlepších vitamínov počas chrípkovej sezóny

6 najlepších vitamínov počas chrípkovej sezóny Mierime do najčarovnejšieho obdobia roka, aspoň čo sa sviatkov týka, ale tiež začína chrípková sezóna. Väčšina z nás sa o to urputnejšie snaží ostať zdravými. To znamená preventívne opatrenia počas chrípkovej sezóny. Možno sa snažíte dobre spať, alebo si častejšie umývate ruky. Ak chcete posilniť svoj imunitný systém, ste na správnej adrese. Vitamíny a živiny vám v tom môžu pomôcť, tu je ich zoznam.

Vitamíny a živiny na podporu imunity Všeobecne sa má za to, že konzumácia pestrej stravy celozrnných potravín, ovocia a zeleniny by vám mala pomôcť udržať si zdravie tým, že telu dodá živiny, ktoré potrebuje. Ak chcete byť ešte dôslednejší, vždy  môžete do svojho života začleniť viac z tých najlepších vitamínov pre chrípkovú sezónu. Čo sa týka vitamínov a živín na podporu imunity, niektorými z najsilnejších bojovníkov sú:

Vitamín C Žiadne prekvapenie: vitamín C môže nabudiť váš imunitný systém. Pri jeho nedostatku ste náchylnejší na ochorenia a infekcie. Ženy by mali prijímať okolo 75 miligramov denne, pričom muži by mali prijímať zhruba 90 mg tohto vitamínu. To je celkom jednoduché, pretože ho môžete nájsť v citrusoch, brokolici, jahodách, paprike, špenáte.

Vitamín B6 Vaše telo tento vitamín využíva na tvorbu červených a bielych krviniek, čo vám pomáha odraziť choroby. Ak počas chrípkovej sezóny hľadáte tie najlepšie vitamíny, určite by ste tento mali zaradiť na svoj zoznam. Môžete ho nájsť v hydine, rybách, ako tuniak a losos, banánoch, cíceri. Niektoré obilniny môžu byť taktiež obohatené o vitamín B6, takže buďte pri svojom ďalšom nákupe pozorní.

Vitamín E Štúdie dokázali, že vitamín E môže povzbudiť váš imunitný systém a znížiť riziko infekcie, čo z neho robí silného hráča v chrípkovej sezóne. Tento vitamín môžete nájsť v niektorých rastlinných olejoch, vrátane slnečnicového, sójového oleja, tmavej listovej zelenine, ako špenát alebo listový kel, mandliach, arašidoch, tekvici, avokáde.

Vitamín D Ide o ďalší vitamín, ktorý dokáže nabudiť imunitu a hoci nie je stredobodom pozornosti, dokáže veľké veci. Nedostatok vitamínu D zvyšuje vaše riziko infekcie, pričom jeho dostatok pomáha imunitnému systému ostať v špičkovej forme. Problémom je, že niektoré zdroje vitamínu D nie sú príliš chutné (napríklad: hovädzia pečeň, olej z tresčej pečene, sardinky). Ale môžete ho získať prirodzene aj v chutnejšej podobe, akými sú losos alebo tuniak, ale vitamín D je priamo na vrchole Správy o nedostatku živín Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Ak hľadáte spôsob, ako získať viac tohto vitamínu bez užívania doplnkov, buďte v obchode pozornejší. Môžete nájsť mlieko a džúsy obohatené o vitamín D.

Polyfenoly Neprerušujte svoje hľadanie najlepších vitamínov pre chrípkovú sezónu len pri vitamínoch. Niektoré živiny môžu z dlhodobého hľadiska prispieť k vášmu zdraviu. Vezmite si napríklad polyfenoly. Tieto zlúčeniny pochádzajú z rastlín a pomáhajú regulovať váš imunitný systém, čím v podstate uľahčujú vášmu telu podniknúť tie správne kroky na boj s infekciou. Našťastie, väčšina ovocia a zeleniny obsahuje polyfenoly. Jedálniček plný ovocia a zeleniny by mal vášmu telu dodať dostatok týchto živín.

Betakarotén Ďalší rastlinný ťahúň pre chrípkovú sezónu 2022, betakarotén dodáva červeným a oranžovým rastlinám ich farbu. Taktiež podáva vašej imunite pomocnú ruku. Aby ste ho v strave prijímali viac, hľadajte výrazne sfarbené plodiny, akými sú sladké zemiaky, mrkva, paradajky a mango.

Nájdite si ten najvhodnejší vitamín pre vás na https://www.nurmea.sk/vitaminy/.

Môžete užívať vitamíny počas chrípky? Napriek všetkým vaším snahám vás zmohla choroba. Teraz, keď ste chorí, môžete užívať vitamíny, aby ste si skrátili prechladnutie či chrípku? Určite áno. Mali by ste prijímať dostatok vyššie uvedených vitamínov, ktoré sú tie najlepšie v rámci chrípkovej sezóny, ale nezastavujte len tam. Niektoré zo živín, ktoré ste možno čakali v predošlom zozname, vlastne najlepšie fungujú keď ste chorí. Pozrime sa na to.

 

Aké vitamíny sú pre nás najlepšie, keď sme chorí? Keď ste chorí, je obzvlášť dôležité jesť zdravú, vyváženú stravu. To pomáha dodať vášmu telu živiny, ktoré potrebuje na boj s chorobou. Okrem toho sú tu dve živiny, ktoré vám pomôžu rýchlejšie vstať na nohy:

Zinok: Vaše telo potrebuje túto látku pravidelne, ale môže byť obzvlášť nápomocná, ak už bojujete s infekciou. Môžete nájsť pastilky s obsahom zinku, ktoré vás dodatočne podporia na ceste k zdraviu

Vitamín C: Niektoré z najlepších vitamínov na chrípkovú sezónu pomáhajú pri prevencii chorôb, ale môžu byť rovnako dobré pri boji s infekciami. Vitamín C je toho svetlým príkladom. Kým väčšina zdravých ľudí potrebuje denne 100 mg alebo menej vitamínu C, vysoká dávka vitamínu C môže pomôcť skrátiť trvanie choroby. Podobne ako pri zinku môžete užívať doplnky, ktoré túto dávku počas choroby zvýšia. Len sa uistite, že sa budete držať pod hodnotou 2 000 mg denne, inak môžete pociťovať nepríjemné vedľajšie účinky.

 

Mali by sme počas tejto chrípkovej sezóny užívať vitamíny? Ako sa to vezme. Čo obvykle jete? Ak už konzumujete výživnú, celozrnnú stravu s množstvom farebného ovocia a zeleniny, možno už prijímate dostatok živín z tohto zoznamu. Ak však vaša strava nie je taká, akú by zdravotníci označili za vyváženú, denný príjem vitamínov vám môže pomôcť prekonať chrípkovú sezónu 2022 s nižším rizikom toho, že ochoriete.

 

Konkrétne by ste sa mali zamerať na príjem vitamínu C, vitamínu E, vitamínu D a zinku. Podľa Národných zdravotných a výživových výskumných dotazníkov v roku 2005 až 2016, u všetkých dospelých vo veku 19 rokov a vyššie, 49% dospelých neprijíma dostatok vitamínu C, 95% neprijíma dostatok vitamínu D, 84% neprijíma dostatok vitamínu E a 15% neprijíma dostatok zinku. Poraďte sa so svojim lekárom. Môže vám pomôcť odhaliť možný nedostatok niektorých živín napríklad pomocou vyšetrenia krvi. Obohatení o túto informáciu sa budete vedieť lepšie rozhodnúť, ako sa udržať zdravými, či už zmenou stravy, užívaním vitamínov, alebo oboma týmito vecami.

 

(Prvýkrát publikované 28. septembra 2022 o 11:00.  Informácie uvedené v tomto článku sú výlučne pre vzdelávacie a informačné účely a nie sú myslené ako zdravotná alebo lekárska rada. Vždy sa poraďte s lekárom alebo iným kvalifikovaným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti ohľadom akýchkoľvek otázok, ktoré vás trápia v súvislosti so zdravotným stavom alebo zdravotnými cieľmi. Autor: Kacie Goffová; Zdroj: 6 Best Vitamins for Flu Season 2022 - CNET; pre NURMEA preložila Tímea V. pre prekladybezhranic.sk)